Autor wpisu

Anna Karauda Jarzębińska

Dyrektor przedstawicielstwa Donoria S.A. w Łodzi

Ryzyko utraty danych można ubezpieczyć

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością za własny biznes, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo klientów, czyli m. in. ich danych.

RODO, czyli nowe prawo o ochronie danych osobowych, nakłada na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Ich wypełnienie nie musi być skomplikowane. Na wszelki wypadek warto jednak się zabezpieczyć przed konsekwencjami utraty danych, które mogą być bardzo dotkliwe w skutkach. Unikniesz ich dzięki ubezpieczeniu Cyber.

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. To nie tylko imię i nazwisko, ale także informacja o miejscu zamieszkania, dane geolokacyjne, czy identyfikatory internetowe. Informacje o przedsiębiorcach czy osobach publicznych, mimo łatwej dostępności w internecie, też są danymi osobowymi. Niektóre informacje, wydawałoby się neutralne, też mogą w pewnych okolicznościach stanowić dane osobowe. Na przykład numer karty parkingowej w firmie zarządzającej parkingiem, bo łatwo ten numer można połączyć z konkretną osobą. Przetwarzanie danych to nie tylko ich aktywne wykorzystywanie. W tej definicji mieści się także zbieranie, przechowywanie, przeglądanie czy niszczenie danych. Warto tu zwrócić uwagę, że dane nie dotyczą jedynie klientów, ale również i pracowników.

Skutkami utraty danych dla przedsiębiorców mogą być spadek przychodów, zakłócenia w działalności gospodarczej, kary organów nadzoru, czy odpływ klientów. Utrata danych może nastąpić przez tzw. „czynnik ludzki”, który nadal może być najsłabszym ogniwem w organizacji. Może nastąpić także przez zwykłą kradzież – brak kontroli nad urządzeniem elektronicznym, czy atak hakerski. Aby zminimalizować skutki utraty danych powstało specjalistyczne ubezpieczenie Cyber. Dedykowane jest wszystkim przedsiębiorstwom, których działalność ma związek ze zbieraniem i przetwarzaniem jakichkolwiek danych i informacji o charakterze poufnym, prywatnym i handlowym. Ubezpieczenie ryzyka Cyber pokrywa wszelkie koszty związane z utratą danych, począwszy od zatrudnienia potrzebnych specjalistów do rozwiązania problemu, prawników, postępowań administracyjnych, czy odzyskania wizerunku rzetelnej firmy i na roszczeniach samych poszkodowanych skończywszy.

Więcej informacji o ubezpieczeniu Cyber uzyskają Panie kontaktując się ze specjalistami firmy brokerskiej Donoria S.A. Zapraszamy: http://www.donoria.pl/pl/produkty/cyber-risk/

POWRÓT
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.